photoshop آموزش

آموزش اصول اولیّه لایه ها در فتوشاپ | Photoshop Learn

04:331252

فتوشاپ حرفه‌ای ترین نرم افزار طراحی و ویرایش عکس، گیف و حتی در موارد خاصّی ویدیو است. قدرت و عظمت این فتوشاپ از سوی عام پذیرفته شده و شکی نیست که از آن میتوان به شاهکار شرکت ادوبی(Adobe) یاد کرد. در ادامه با دیجیو برای یادگیری این نرم افزار شگفت انگیز همراه باشد.

♦ در این آموزش از آخرین نسخه این نرم افزار یعنی Photoshop CC 2020 استفاده شده است. برای همگام بودن با آموزش و استفاده از تمامی قابلیت های نرم افزار توصیه میشود از همین نسخه استفاده شود. می‌توانید برای دانلود به این لینک مراجعه کنید.

شروع کار

بعد از ورورد به فتوشاپ قطعا با چنین صفحه‌ای مواجه خواهید شد مگر اینکه این قسمت از پنل تنظیمات غیرفعال کرده باشید. این صفحه برای دسترسی سریعتر به کتابخانه فعّالیت های شما است و برای انجام پروژه های طولانی بسیار کاربردی است.

Photoshop آموزش

 

Photoshop آموزشبعد از ورود به Photoshop قطعا با چنین صفحه‌ای مواجه خواهید شد مگر اینکه این قسمت از پنل تنظیمات غیرفعال کرده باشید. از قسمت 1 که در تصویر مشخص است میتوانید با کلیک بروی “Create New” یک فایل جدید بسازید. میتوانید اندازه طول و عرض خود را با واحد موردنظرتان سفارشی کنید، نوع سند خود را مشخص کنید (RGB, CMYK و…) تا هر آنچه برای طراحی میخواهید را شخصی‌سازی کنید. با کلیک بروی “Open” هم میتوان فایل مورد نظر را برای ویرایش انتخاب کرد.

لایه ها (Layer’s)

شاید بتوان گفت مهم ترین قسمت فتشاپ همین لایه ها هستند، پس خوب دقّت کنید چون بحث مفصّلی در پیش داریم. ابتدا فتوشاپ را باز کنید میبیند که محیط تقریباً ساده‌ای دارد و خب می‌توان که باطن‌اش هم همینطور است و اینترفیس سختی ندارد.

در  Photoshop هرلایه می‌تواند به طور مستقل عمل کند در تصویر راست 4 قسمت میبینید، هر کدام از آنها یک لایه هستند. هر لایه‌ای که بالاتر باشد روی لایه‌های زیرین خود قرار میگیرد.برای جابجایی لایه ها میتوانید تنها با Drag&Drop این کار را انجام دهید.

همانطور که مشخص است در تصویر چپ تصویر روباه زیرین ترین لایه است و به ترتیب روی آن شکل های قرمز، سفید و سیاه قرار دارند. تعریف کلّی لایه ها به این صورت بود. حال به قسمت پایین لایه ها میآییم. از راست به چپ:  آیکون سطل آشغال است که برای حذف لایه ها و گروه لایه به کار می‌رود   آیکون + که با کلیک بروی آن یک لایه جدید ایجاد میشود  آیکون پوشه هم برای ایجاد یک گروه لایه است  |   این آیکون هم که بسیار پر استفاده است برای تغییر ویژگی های تصاویر بکار میرود، میتوانید با انتخاب لایه مورد نظر و سپس کلیک بروی این آیکون و انتخاب ویژگی که میخواهید تغییر دهید هر یک را امتحان کنید و به قول معروف خودتان معلّم خودتان باشید  |   سپس آیکونی شبیه به دوربین عکاسی مشاهده مکنید که هیچ ربطی به دوربین ندارد و صرفا برای ایجاد لایه ماسک است که در جلسات بعدی توضیح داده خواهد شد  |   آیکون بعدی برای استایل دهی به لایه انتخاب شده است و باز هم بسیار پر استفاده است  |   آیکون آخر هم برای لینک دهی لایه ها به یکدیگر است.

حتماً تا به حال بروی چشمی که روی هر لایه وجود دارد کلیک کرده‌اید؟ اگر نه که امتحان کنید تا ببینید به چه دردی میخورد، چون نیازی به توضیح ندارد. همچنین با کلیک راست بروی لایه ها لیست بلند بالایی میبینید.(با توجه به وجود قسمت های مختلف فتوشاپ امکان توضیح همه آنها وجود ندارد و حتی توصیه میشود خودتان تک تک آن‌ها را امتحان کنید تا به کاربردشان پی ببرید).

اگر برای یادگیری فتوشاپ مسمّم هستید میتوانید از آموزش های ویدیویی استفاده کنید. با آرزوی موفقیّت – تیم دیجیو

منبع
دیجیو
لینک کوتاه
https://digiew.ir /?p=1388

محمد علی چراغی
16 نوشته
سردبیر وبسایت دیجیو نویسنده نوجوان عاشق یادگیری و علاقه مند به دنیای فناوری

2 Comments

 1. Avatar
  www.azer.z@gmail.com

  تو سایت عضو شدم میخواهم تو سایت سرچ کنم نمیزاره روش کلیک میکنم هیچی نمیشه

   1. محمد علی چراغی
    محمد علی چراغی

    دوست عزیز جستجوی سایت بخوبی کار میکند. لطفا از آخرین نسخه مرورگر های کروم و فایرفاکس استفاده کنید.

پاسخ دهید

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.